İSTANBUL'DAKİ EN İYİ TATLI MEKÂNLARI

Tatlı birçok insanın vazgeçilmezi, olmazsa olmazı… Birçoğumuz bu nefis lezzetlere karşı koyamıyor, her fırsatta soluğu bir tatlıcı da alıyoruz. Özellikle yemek sonrası Türk mutfağının vazgeçilmezi olan tatlıları, enerjimizi yükseltmek ve mutlu olmak için de tüketiyoruz. Sizi bu konuda fazlasıyla tatmin edecek, aldığınız hazzı ikiye katlayacak olan İstanbul’daki en iyi tatlı mekânları listemizi derledik. İşte İstanbul’daki en iyi tatlı mekânları…

  1. Baylan / Kadıköy

İstanbul’daki en iyi tatlı mekânları listemiz, Kadıköy’de bulunan Baylan ile başlıyor. Neredeyse 100 yıllık bir tarihi olan Baylan’ın kendine has birçok ünlü lezzeti var. Bunların başında; Kup Griye, Trif, Adisababa ve Moncheri en fazla hayran toplayan tatlıları… Sizi lezzetlerinin bağımlısı yapacak Baylan, Avrupa Yakası’ndaki müşterileri için Bebek’te de hizmet veriyor.

  1. İnci Pastanesi / Beyoğlu

Böyle bir listenin olmazsa olmazı bir durak kesinlikle, bir tarihi ve kültürü de simgeleyen İnci Pastanesi… Özellikle profiterol denilince aklan gelen ilk mekân olan İnci Pastanesi, sadece profiterol ile değil; babaruaz, milföy pasta, portakallı bisküvi ve Uludağ gibi birbirinden leziz tatlıları ile de gönülleri kazanıyor. İstiklal Caddesi’nin de önemli sembollerinden biri olan İnci Pastanesi’ni mutlaka ziyaret edin.

  1. Güllüoğlu / Karaköy

İstanbul’daki en iyi tatlı mekânları arasındaki sıradaki adresimiz de yine Karaköy’de yer alıyor. Bir baklava uzmanı olan Güllüoğlu da listemizdeki diğer tatlı mekânları gibi köklü bir mekân… Baklavanın yanı sıra tüm şerbetli tatlılar konusunda bir marka olan Güllüoğlu, veganları da unutmuyor ve menüsünde vegan tatlılara da yer veriyor.

  1. Tarihi Savoy Pastanesi / Beyoğlu

Yine Beyoğlu’nda yine köklü bir mekân… Cihangir Sıraselviler’de olan Tarihi Savoy Pastanesi, 100 yıla yakın geçmişi olan köklü bir marka… Birçok lezzetli tatlıyı sunan Tarihi Savoy Pastanesi’nin elbette sevenleri arasında meşhur olmuş ürünleri mevcut… Bunların da başlıca olanları; marka ile özdeşleşen çilekli milföy, ay çöreği, kreması ile tadına bağımlı yapan profiterol ve vişneli mekik… Elbette bu lezzetler sadece başlangıç…